usługi

Co warto wiedzieć o naprawie pompy hydraulicznej?

5/5 - (3 votes)

Układy hydrauliczne są podstawą działania wielu współczesnych maszyn budowlanych. Nie mogą się bez niej obyć koparki, wtryskarki czy ciągniki. Najważniejszym elementem tych mechanizmów są pompy, które odpowiadają za regulację ciśnienia oleju i pracę różnych podzespołów. Czasem zdarza się, że w układzie występują nagłe skoki ciśnienia lub wyciek – koniecznością jest wtedy naprawa pompy hydraulicznej. Jak to może wyglądać? 

Najczęstsze przyczyny awarii pompy w układach hydraulicznych 

Badając stan techniczny pompy, mechanik musi wykryć źródło usterki. Normą są zdarzenia, które często się powtarzają. Fachowiec z doświadczeniem potrafi dość szybko znaleźć przyczynę awarii, zazwyczaj należą do nich: 

  • niski poziom oleju w pojemniku, 
  • nieprawidłowa filtracja oleju – jest zanieczyszczony, co wpływa negatywnie na stan łożysk ślizgowych, 
  • nieszczelności w dopływach oleju do pompy – są przyczyną zasysania się powietrza, 
  • nieprawidłowa instalacja pompy – może wpływać na występowanie nacisków promieniowych lub szkodliwie oddziaływać na ciśnienie robocze,   
  • podwyższone ciśnienie u nastawy zaworów przelewu – wynika z niewłaściwej regulacji lub działania skrajnie niskich temperatur. 

W powyższych przypadkach potrzebna jest profesjonalna pomoc fachowca – regeneracja pomp hydraulicznych wymaga specjalistycznego sprzętu. Dużo taniej jest wyremontować starą pompę niż kupować zupełnie nową.

Jak wygląda regeneracja pompy hydraulicznej?

Naprawa podzespołów w układach hydraulicznych to zadanie dla firm specjalizujących się w hydraulice siłowej. Zanim rozpocznie się naprawa pomp hydraulicznych, urządzenia muszą zostać poddane starannej diagnostyce. Ten zabieg może być wykonany w miejscu awarii – u klienta, dlatego łatwiej jest podjąć późniejszą decyzję o konieczności naprawy lub wymiany. Po demontażu elementy konstrukcyjne pompy są podawane ocenie stanu technicznego – stopnia zużycia i potrzebie wymiany komponentów. Po regeneracji pompa jest testowana – po pozytywnym wyniku można ją z powrotem podłączyć do maszyny. Warunkiem sprawnego działania układów hydraulicznych są regularne przeglądy techniczne.