Go to Top

Witamina C

Kwasy latem ? No nie…niebezpieczne, drażniące. Wiadomo ! Jest jednak kwas, który powinnyśmy stosować w postaci serum, kremów oraz w zabiegach w gabinecie przez cały rok a od wiosny do jesieni wręcz  obowiązkowo. To kwas L-askorbinowy czyli witamina C i jej pochodne. Tak się składa, że dostarczanie jej z pożywieniem i w postaci suplementów nie wpływa znacząco na jej poziom w skórze. Natomiast działanie słońca, zanieczyszczonego powietrza, dymu papierosowego, stresu i innych szkodliwych czynników bardzo szybko niszczy witaminę C .

Po co nam witamina C w skórze ?

Skóra, której brakuje witaminy C ma charakterystyczny wygląd. Jest szara, wiotka pokryta drobnymi i głębokimi bruzdami, często ze plamami przebarwień, wypryskami zapalnymi, sucha papierowa. Dzieje się tak dlatego, że witamina C ma bezpośredni wpływ na :

 • jędrność i młody wygląd skóry, ponieważ jest niezbędna przy syntezie kolagenu.  Stosując serum z odpowiednio stężoną wit C szybko widzimy poprawę napięcia i sprężystości zwłaszcza dojrzałej skóry
 • nawilżenie, ponieważ stymuluje syntezę kwasu hialuronowego i ceramidów
 • rozjaśnia i rozświetla skórę hamując tworzenie melaniny
 • działa przeciw zapalnie i wspomaga leczenie zapalnych problemów skórnych
 • przyspiesza gojenie ran i wzmacnia naczynia krwionośne

bardzo ważny argument za stosowaniem latem witaminy C zwłaszcza gdy mamy styczność z silnym słońcem :

 • jako bardzo silny antyoksydant chroni skórę przed wolnymi rodnikami i tworzy swoistą ochronę przeciwsłoneczną zmniejszając rumień posłoneczny i poparzenia

oznacza to, że jeżeli przed opalaniem nasza skóra ma wystarczająco dużo witaminy C a po opalaniu zastosujemy kremy z witaminą C to zmniejszymy niekorzystny wpływ słońca na naszą skórę, mniej zniszczonego kolagenu i zmarszczek i mniejszy „burak“ podczas kolacji :).

Witamina C i bezpieczne opalanie

Chcemy i powinniśmy korzystać ze słońca bo witamina D, bo działa na psychikę, bo chcemy mieć ładnie opaloną skórę itp. Ale też chcemy być młode, piękne gładkie i w żadnym razie nie mieć twarzy jak suszona śliwka.  Co do znaczenia witaminy C dla zachowania młodej,  jędrnej skóry oraz bezpiecznego opalania nie ma wątpliwości.

Gdy się opalamy działają na skórę promienie słoneczne zawierające promieniowanie UVA i UVB . By się przed nim chronić stosujemy ochronne filtry, ale nawet te najwyższe nie chronią całkowicie przed wolnymi rodnikami, które tworzą się  pod wpływem UV w skórze. Wolne rodniki czynią prawdziwe spustoszenia. Przede wszystkim:

 • niszczą włókna kolagenowe. Efekt – zmarszczki, wiotka skóra
 • niszczą lipidy, ceramidy, naturalną barierę ochronną skóry. Efekt : sucha skóra, rozwój reakcji zapalnych i alergicznych
 • w skrajnych przypadkach powodują groźne mutacje powodując raka skóry

Skóra posiada system antyoksydantów do obrony przed atakami wolnych rodników, ale począwszy od 25 roku życia jego wydolność ciągle spada, wobec czego przy silnym działaniu np. promieni słonecznych może nie być  w stanie pokonać zagrożenia.

Witamina C jest jednym z najsilniejszych i najważniejszych antyoksydantów ale opalając się w słoneczny dzień możemy zmniejszyć jej zapasy w skórze aż o 70%.

Witamina C w postaci kremów lub serum jest zatem obok filtrów słonecznych niezbędnym elementem bezpiecznego opalania.

Jaką witaminę C wybrać i jak ją stosować?

Są kremy, serum i ampułki z witaminą C. Zawierają różne jej postacie i stężenia. Czy wszystkie są skuteczne ? I jak działają.

Czysty“ kwas askorbinowy ( Ascorbic Acid), jest bardzo niestabilny i szybko utlenia się pod wpływem ciepła                  i temperatury co oznacza, że serum i kremy z kwasem askorbinowym  powinny być w nieprzezroczystych buteleczkach i najlepiej przechowywane w lodówce i dokładnie zamknięte. Jeżeli krem z witaminą C zżółkł tzn., że tej witaminy C tam już raczej nie ma  lub jej stężenie znacząco spadło, to samo jeżeli np. żółtawe serum zrobiło się brązowe. Kremy i serum z wit C trzeba zużyć jak najszybciej po otwarciu.

Serum z witaminą C - Dermaquest - Beauty Mill Poznań

Serum z witaminą C – Dermaquest

Najlepsze efekty dla skóry uzyskamy stosując serum z witaminą C w stężeniu nie mniejszym niż 15% i nie większym niż 20% oraz przy pH poniżej 3,5.  Aby czystą witaminę C ustabilizować dodaje się do serum inne antyoksydanty. Najlepsze połączenia uzyskujemy z 1% witaminą E i 0,5% kwasem ferulowym.

Serum można stosować codziennie rano i wieczorem pod krem (przed nałożeniem kremu zaczekajmy 15 min aż serum zostanie wchłonięte)  daje to natychmiastowy efekt rozświetlenia i ujędrnienia i już po kilku dniach uzupełnia braki witaminy w skórze i pozostaje nawet do 3 dni. W przypadku wrażliwej skóry czysta witamina C może powodować podrażnienia. Stosujemy ją wtedy 1x dziennie co 2-3 dni lub zastępujemy kremem z jedną z jej pochodnych łagodniejszą dla skóry.

Czysta witamina C jest najczęściej stosowana w postaci zabiegów „bankietowych“ w gabinecie lub  w formie różnych kuracji np. po zimie, przed wakacjami i po wakacjach ponieważ już po kilkakrotnym zastosowaniu uzupełnia poziom witaminy C w skórze i wzmacnia ją, regeneruje.

Ze względu na trwałość serum z czystą witaminą C nie nadaje się jednak do zabrania na wakacje.

Większość kremów zawiera pochodne kwasu askorbinowego, które są znacznie trwalsze i również są skuteczne nawet w niższych stężeniach chociaż nie dają takiego natychmiastowego efektu jak „czysty“ kwas. Są również dobrze tolerowane nawet przez wrażliwą skórę, świetnie sprawdzają się w kremach pod oczy. Najczęściej są to

 • Glukozyd askorbylu
Energy C - Mesoestetic - Beauty Mill Poznań

Energy C – Mesoestetic

 

 

 • Sól magnezowa fosforanu askorbylu (MAP Magnesium Ascorbyl Posphate) szczególnie polecana postać dla osób z bardzo wrażliwą cerą. Skuteczny już w stężeniu 10%
 • Sól sodowa fosforanu askorbylu (Sodium ascorbyl phospate) ma dodatkowo działanie antybakteryjne i jest polecany dla skór trądzikowych
 • Tetraizopalmitynian askorbylu ( tetrahexyldecyl ascorbate) najskuteczniejsza i najdroższa forma witaminy C. Trwała, łagodna dla skóry, łatwo przenika w głąb. Daje szybkie efekty poprawy wyglądu skóry już w niskich stężeniach 1-3%
C Boost - ENVIRON - Beauty Mill Poznań

C Boost – ENVIRON

 

 

 

 

Kupując krem lub serum warto sprawdzić jaką formę witaminy C zawiera i w jakim stężeniu. Kremy z witaminą C stosuj przez cały rok a kilka razy do roku warto zastosować pod krem serum z czystym kwasem askorbinowym.

Wszystkie serum i ampułki można stosować w domu z rolerem 0,2 ; 0,3 lub 0,5 mm.

Kremy i serum do zakupienia w gabinecie.

Zabiegi kosmetyczne z witaminą C:

Energy C

Peeling Vitamin C

Sonoforeza z witaminą C 20%

Zabieg bankietowy z witaminą C ENVIRON.

Zadzwoń aby umówić wizytę lub gdy masz pytania dotyczące zabiegu – 61/8438469 .

Gabinet Kosmetyczny Beauty Mill Zaprasza.